مناسبت­ها
جستجو
اعضا

خبر

همیشه مسائل فرهنگی مورد غفلت قرار می‌گیرند

عضو هیأت مدیره انجمن مطالعات سیاسی و عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت وگو با خبرنگار «نسیم» افزود:
-در جامعه متاسفانه همیشه مسائل فرهنگی مورد غفلت قرار می‌گیرند اگرچه متولیان زیادی هستند که به این مساله می‌پردازند اما بهای لازم به مسائل فرهنگی و امور فرهنگی داده نمی‌شود.

- مسائل مالی که کشور با آن مواجه شده است و از سال قبل مشاهده می‌شود باز متاسفانه سبب کاهش بودجه‌های فرهنگی مراکز علمی و فرهنگی شده است و این طبیعتا در کار آنها تاثیرگذار خواهد بودجه و چند سال دیگر مشخص می‌شود که در این بخش ضربه خورده‌ایم.

- مسائل بودجه‌ای و مالی کشور همواره مسائل فرهنگی را تحت شعاع قرار داده است که به نظر می‌رسد باید فکری شود تا حداقل از بودجه‌های فرهنگی و مراکز علمی و فرهنگی کاسته نشود چیزی که اکنون شاهد آن هستیم.

- امروز متاسفانه بیشتر مراکز فرهنگی و علمی با کاهش بودجه مواجه شده‌اند که متولیان باید فکری کنند تا مسائل فرهنگی و فعالیت‌های مربوط به آن بیش از این ضربه نخورد و با رکود و کاهش مواجه نشود که اکنون این اتفاق افتاده است.

- در بسیاری از مراکز، برخی از فعالیت‌ها متوقف شده است و نمی‌تواند فعالیت‌‌های جدیدی را شروع کند. حتی بسیاری از نیروهایشان تعدیل شده‌اند و دیگر طرح و پروژه جدیدی در دست اقدام نیست.

- این‌ها مصائبی برای فعالیت‌ها و مراکز فرهنگی است که باید فکر اساسی برای برطرف شدن آن صورت گیرد که در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نیز با این مساله مواجه هستیم. به طوری که بودجه آن بسیار کاهش پیدا کرده است براین اساس دیگر فعالیت جدی شکل نمی‌گیرد و تنها به فعالیت‌های جاری و روزمره محدود شده است.چون بودجه‌ای نیست.

- طرح‌های اساسی که در نظر داشتیم انجام دهیم با اخلال مواجه شده و برخی از طرح‌ها نیز در همان ابتدای شروع به کار متوقف مانده است. نشست‌ها و همایش‌های علمی که در گذشته به صورت منظم برگزار می‌شد اکنون یا نیست یا آن قدر کاهش پیدا کرده که نشان از یک رکود دارد که عمدتا ناشی از مسائل مالی است.

- این مساله کمبود بودجه و مسائل مالی که عمدتا دامن‌گیر حوزه فعالیت‌های فرهنگی شده است باید هرچه سریعتر رفع شود، اما متاسفانه همیشه اولین جایی که از نظر بودجه کاهش پیدا می‌کند همین مراکز فرهنگی است.