مناسبت­ها
جستجو
اعضا

خبر

نشست فقه سیاسی شیعه علیه خشونت با سخنرانی پرفسور گلیو برگزار شد

با توجه به چالش­های موجود و خطری که امروزه جهان اسلام از سوی اندیشه­ های خشونت ­آمیز سلفیه و وهابیت با آن مواجه است که منجر به مخدوش شدن وجهه اسلام گردیده است، به هدف تبیین واقعیت­ ها و گنجایش­ های فقه سیاسی شیعه؛ هفتمین نشست از سلسله نشست­های جشنواره بین المللی امام خمینی(ره) ویژه اندیشه سیاسی اسلام با همکاری انجمن مطالعات سیاسی حوزه و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار گردید.

در این نشست علمی با عنوان "فقه سیاسی شیعه علیه خشونت»، پروفسور رابرت گلیو از دانشگاه اکستر انگلستان سخنرانی کرد. این همایش در پی تبیین پیشینه تاریخی مساله، جایگاه و ظرفیت فقه سیاسی شیعه در مقابله با خشونت و مقایسۀ توانمندی­ های آن با فقه سیاسی اهل سنت بود.

در آغاز این نشست همایش، پروفسور گلیو به بررسی روند تاریخی فقه سیاسی شیعه علیه خشونت پرداخت و در ادامه به مصادیق و ابزارهای فقهی در این زمینه اشاره کرد. ایشان در این سخنرانی، ضمن تاکید بر ظرفیت ها و عناصر فقه سیاسی شیعه، توان مندی های آن را برای مقابله با انواع گوناگون خشونت بررسی کرد و بیان نمود که در نگرشی کلی، فقه شیعه در مقایسه با فقه اهل سنت، مداراجویانه­ تر بوده و از خشونت، دوری جسته است. در ادامه جلسه، برخی از حاضران به طرح سوالات و ارائه نکات خود پرداختند.

این نشست علمی در 27 آبان ماه 92 در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با حضور تنی چند از اعضای هیأت علمی پژوهشگاه، پژوهشگران و اساتید محترم حوزه علمیه قم و دانشگاه برگزار شد.

منبع: روابط عمومی انجمن مطالعات سیاسی