مناسبت­ها
جستجو
اعضا

خبر

اندیشه سیاسی شیعه قادر به پاسخگویی به چالش‌های جهانی است

استاد شیعه‌شناسی دانشگاه اگزتر انگلستان گفت: اندیشه‌های سیاسی شیعی می‌توانند چالش‌های فکری در حوزه نظامات سیاسی را شایسته پاسخ دهند.

رابرت گلیو پیش از ظهر پنج شنبه در نخستین جشنواره بین‌المللی امام خمینی(ره) که در سالن همایش‌های مدرسه دارالشفاء برگزار شد با بیان اینکه تاکنون همایش‌هایی در ارتباط با فقه شیعه علیه خشونت برگزار کرده‌ایم، اظهار داشت: اندیشمندان غربی تمایل زیادی دارند که فقه سیاسی شیعیان را مورد مطالعه و بررسی قرار دهند.

وی افزود: دلیل این مسئله تحقیقات محققان قدیمی غربی در مورد اندیشه سیاسی اسلام است؛ روشنفکران غربی در طول تاریخ توجه ویژه‌ای به این مباحث داشته‌اند.

استاد شیعه‌شناسی دانشگاه اگزتر انگلستان با بیان اینکه اندیشه‌های سیاسی اسلام و شیعیان مبانی ارزشمند و مهمی را در خود نهفته‌اند، خاطرنشان کرد: پژوهشگران غربی هم دریافتند فقه سیاسی شیعه می‌تواند برای آنها بسیار جالب توجه باشد.

وی ادامه داد: متفکران غربی فراوانی در حوزه اندیشه سیاسی فقه شیعی وارد فعالیت‌های پژوهشی عمیقی شده‌اند که این امر دلایل گوناگونی دارد و نخستین آنها جایگاه عقل در سنت فقهی شیعی است.

گلیو اهمیت پرداختن به فقه سیاسی شیعه را از سوی اندیشمندان غربی مورد توجه قرار داد و عنوان داشت: در عصر روشنگری اروپا شاهد بودیم عقل و دین همواره با هم در ستیز بوده‌اند ولی در نظام سیاسی شیعی این دو با یکدیگر ترکیب شده‌اند و نظریه‌ای نوین را به وجود آورده‌اند.

استاد شیعه‌شناسی دانشگاه اگزتر انگلستان بیان داشت: عدم توقف فلسفه در نظام سیاسی شیعی دلیل دیگری است که اندیشمندان غربی را وادار کرده است به فقه سیاسی شیعیان بپردازند.

وی با تاکید بر این حقیقت که اندیشه‌های سیاسی شیعی می‌توانند چالش‌های فکری در حوزه نظامات سیاسی را پاسخی شایسته بدهند، گفت: سنت شیعه و اندیشه سیاسی برگرفته از آن می‌تواند به چالش‌های موجود بپردازد.

گلیو با بیان اینکه اندیشمندان غربی همواره در این زمینه علاقه نشان داده‌اند، خاطرنشان کرد: دلیل این امر همان مسائلی است که در مورد توان پاسخگویی فقه سیاسی شیعی به چالش‌های پیش رو بیان شد.

استاد شیعه‌شناسی دانشگاه اگزتر انگلستان اضافه کرد: توسعه اندیشه سیاسی در اسلام برای برخی محققان غربی ناآشناست و دلیل این امر هم آن است که تفکرات سیاسی در شیعه از درون سنت‌ها منشأ می‌گیرند و از اندیشه‌های خارجی تاثیر نمی‌پذیرند ولی می‌بینیم که جنبش اخوان‌المسلمین از اندیشه‌هایی خارج از دنیای اسلام بهره می‌برد تا خود را به پیش ببرد.

وی موقعیت ژئوپلتیکی ایران را مورد توجه قرار داد و بیان داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی محققان غربی در پی این بودند که نوع تحولات در ایران را مورد بررسی قرار دهند و در این میان نظریات سیاسی شیعی توسعه‌یافته در ایران برای غربی‌ها بسیار جالب توجه بوده است. گلیو فهم صحیح فقه سیاسی شیعیان از سوی مردم همه کشورها را امری اجتناب‌ناپذیر دانست و افزود: جهانیان می‌خواهند اندیشه‌های پیچیده سیاسی شیعه را دریابند و به درکی صحیح از آن برسند.

استاد شیعه‌شناسی دانشگاه اگزتر انگلستان تصریح کرد: تاریخ روابط میان ایران و انگلستان نشان می‌دهد در این حوزه چندان توفیقی نداشته‌ایم ولی امید داریم بتوانیم اطلاعات صحیح و مناسب را در این میان منتقل کنیم.

منبع: خبرگزاری فارس