مناسبت­ها
جستجو
اعضا

خبر

مشروعیت الهی و مقبولیت مردمی دو بعد جمهوری اسلامی

آیت الله العظمی سبحانی از مراجع تقلید در نخستین جشنواره بین المللی امام خمینی گفت: جمهوریت بعد مردمی نظام و اسلامی بودن بعد دینی آن است و شرایط دوران ما هم همین نوع حکومت را ایجاب می‌کرد.

آیت‌الله جعفر سبحانی پیش از ظهر پنج شنبه در نخستین جشنواره بین‌المللی امام خمینی(ره) که در سالن همایش‌های مدرسه دارالشفاء برگزار شد، اظهار داشت: امام خمینی(ره) هنگام تدریس خارج فقه وقتی به مبحث اجتهاد و تقلید رسیدند فرمودند هیچ انسانی نمی‌تواند رأی خود را حجت بر دیگران بداند و بر این اساس هیچ انسانی بالذات نمی‌تواند بر دیگران حق حکومت داشته باشد.

وی افزود: حکومت یعنی تصرف در مال و جان و نفوس مردم و هیچ بشری به این مقام نرسیده؛ تمام این تفکر از توحید ربوبی سرچشمه می‌گیرد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه توحید در خالقیت را همه موحدان عالم قبول دارند، عنوان داشت: در مرحله پایین‌تر که توحید ربوبی است اختلاف‌نظرهایی دیده می‌شود.

وی ادامه داد: در تقنین و تشریع خداوند حق حاکمیت دارد زیرا خدا صاحب موجودات عالم است و تنها اوست که می‌تواند این حق را در اختیار بگیرد.

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه در اطاعت از خدا نیز مسئله توحید موضوعیت می‌یابد خاطرنشان کرد: خدا مطاع بالذات است و این مسئله هم از آیات قرآن استفاده شده است؛ اطاعت از رسول‌الله(ص) هم برگرفته از دستورات الهی است و حکم از آن خداست و اوست که حق حاکمیت دارد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: خداوند با بندگانش مجالست ندارد و روی زمین به طور مستقیم حکومت نمی‌کند به همین دلیل انبیای الهی از سوی او اجازه دارند که حکومت تشکیل دهند و شؤون آن را اجرا کنند.

وی بیان داشت: این مسئله هیچ منافاتی با حاکمیت خدا دارد زیرا پیامبران از جانب او مأذون هستند که حکومت تشکیل دهند؛ شرایع و ادیان به وسیله انبیاء برای انسان‌ها آورده می‌شوند و اطاعت از آنها، اطاعت از خداست.

آیت‌الله سبحانی حق حاکمیت خداوند بر جهان را مورد توجه قرار داد و افزود: ولایت فقیه هم یکی از شاخه‌های تنصیص به شمار می‌رود ولی به اسم نیست؛ ادله‌ای که در این زمینه وجود دارند فقیه را در جای امام می‌نشانند و شرایطی را هم برای او تعیین می‌کنند.

استاد حوزه علمیه قم به کارگیری سه قوه مقننه، قضائیه و مجریه توسط ولایت فقیه را امری ضروری دانست و تصریح کرد: شخص ولی فقیه در حقیقت از طریق این سه قوه ولایت خود را اعمال می‌کند.

وی با بیان اینکه در اوایل انقلاب شرایط خاصی بر کشور حاکم بود عنوان داشت: امام راحل در یکی از سخنرانی‌های خود در مدرسه حکیم نظامی سابق فرمودند ما حکومت جمهوری اسلامی می‌خواهیم نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر.

آیت‌الله سبحانی با تاکید بر توجه ویژه به این فرموده امام خمینی(ره) گفت: نکته اینجاست که همه اولیای دین و فقیه جامع‌الشرایط از خداوند اذن می‌گیرند ولی ایشان واژه جمهوری را هم اضافه کردند زیرا حکومت مشروعیت با اذن الهی دارد اما مقبولیت هم برای یک حکومت لازم است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه امام خمینی(ره) روش پذیرش مردمی یعنی انتخاب مسئولان از طریق رأی‌گیری مردمی را انتخاب کردند خاطرنشان کرد: در حقیقت مردم باید رأی بدهند تا ولی فقیه هم بتواند از مجاری سه‌گانه به اداره امور بپردازد.

وی با اشاره به روش ملوکیت به عنوان دیگر شکل حکومت بیان داشت: تاریخ نشان داده که این روش به استبداد می‌انجامد.

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه فقیه رنگ حکومت را تعیین می‌کند، گفت: جمهوریت بعد مردمی نظام و اسلامی بودن بعد دینی آن است و شرایط دوران ما هم همین نوع حکومت را ایجاب می‌کرد.

استاد خارج فقه حوزه علمیه قم با اشاره به اصل چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی و دیگر اصول آن ابراز داشت: منافاتی میان اصول قانون وجود ندارد زیرا ولایت فقیه نگهبانی بر روش حکومت منتخب بر مردم است و حکومت برآمده از رأی مردم نباید خودسر باشد.

وی تصریح کرد: در میان جوامع بشری فقط کمونیست‌ها بودند که عقیده داشتند در صورت برچیده شدن نظام طبقاتی در اجتماع به حکومت نیازی نخواهد بود ولی اشتباه می‌کردند و دیگر شؤون حکومت را در نظر نمی‌گرفتند در حالی که تقسیم کار در یک کشور اهمیت فراوانی دارد و یک حکومت دارای شؤون گوناگونی است.

منبع: خبرگزاری فارس