مناسبت­ها
جستجو
اعضا

خبر

امام خمینی(ره) یکی از مردان تاریخ‌ساز جهان اسلام است

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: امام خمینی(ره) یکی از مردان تاریخ‌ساز جهان اسلام بود و شخصیتی چند بعدی در همه زمینه‌ها داشت.

آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری ظهر امروز در نخستین جشنواره بین‌المللی امام خمینی(ره) که در سالن همایش‌های مدرسه دارالشفاء برگزار شد با بیان اینکه استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی با همت امام راحل محقق شد، اظهار داشت: به این ترتیب اندیشه سیاسی ایشان که برگرفته از اندیشه سیاسی اسلام بود حاکمیت یافت.

وی افزود: اندیشه سیاسی در اسلام دارای سابقه‌ای دیرینه است و مربوط به دوران انقلاب اسلامی نمی‌شود؛ در کلمات پربار ائمه اطهار(ع) این اندیشه کاملاً تجلی یافته ولی به دلیل خفقان سیاسی و اجتماعی در دوره‌های مختلف تاریخی، علمای ما فرصت نیافتند که این اندیشه‌ها را در جامعه پیاده کنند و تشکیل حکومت دهند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه امام خمینی(ره) توانست مردم‌سالاری دینی را در قالب نظام جمهوری اسلامی تئوریزه وعملی سازد، خاطرنشان کرد: خبرگان قانون اساسی هم با همتی بلند قانونی را بر اساس اندیشه سیاسی اسلام پایه‌گذاری کردند.

وی ادامه داد: در شرایط حاضر حوزه‌های علمیه و روحانیون به اندیشه سیاسی اسلام توجه ویژه‌ای دارند و اطلاع‌رسانی در این زمینه ادامه دارد.

آیت‌الله حسینی بوشهری تقسیم‌بندی اندیشه‌های سیاسی در تفکر امام خمینی(ره) را مورد توجه قرار داد و عنوان داشت: ایشان تلاش مدیران، رهبران، برنامه‌ریزان و تحول‌خواهان در راستای صلاح مردم و جامعه را سیاست الهی می‌دانستند که در آموزه‌های اهل بیت(ع) به چشم می‌خورد و نقطه مقابل آن هم اندیشه سیاسی شیطانی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به استناد اندیشه‌های سیاسی الهی به آیات و روایات تاکید کرد: اوج این اندیشه در حیات سیاسی و اجتماعی پیامبران تجلی یافته است.

وی با بیان اینکه انبیای الهی با کتاب و میزان مبعوث شدند تا مردم خود به سمت عدالت حرکت کنند، افزود: دین مبین اسلام و قرآن مجید هم بر این مفاهیم تاکید دارند.

آیت‌الله حسینی بوشهری اندیشه سیاسی امام راحل را جزئی از افکار کلان ایشان دانست و گفت: امام امت فیلسوف، فقیه، عارف، متکلم و سیاست‌مداری بزرگ بود و تمام ویژگی‌های یک شخصیت تاثیرگذار در جامعه را می‌توان در ایشان ملاحظه کرد.

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: امام خمینی(ره) یکی از مردان تاریخ‌ساز جهان اسلام بود و شخصیتی چند بعدی در همه زمینه‌ها داشت.

وی با اشاره به اهمیت رابطه میان دین و سیاست در اندیشه امام راحل بیان داشت: ایشان این امر را یک اصل می‌دانستند و به آن اعتقاد شدیدی داشتند و می‌فرمودند شعار جدایی دین از سیاست جزو تبلیغات استعماری ابرقدرت‌هاست.

آیت‌الله حسینی بوشهری با بیان اینکه از انقلاب برخی روحانیون هم به این باور رسیده بودند که گویا حقیقتاً دین از سیاست جداست خاطرنشان کرد: کسی که این تفکر را در هم شکست امام خمینی(ره) بود.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور افزود: امام راحل اعتقاد داشتند اگر رسالت دین را محدود کنیم به معنای قرآن‌ستیزی خواهد بود.

وی با بیان اینکه برپایی حکومت در نظر امام، با هدف رساندن جامعه به عدالتی همه‌گیر بوده است گفت: انسان‌ها باید سعادت خود را در ارتباط همین مسئله جستجو کنند.

آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به این حقیقت که انسان موجودی آزاد است بیان داشت: امام راحل هم به این اندیشه اعتقاد داشت ولی می‌فرمود اسلام هم در چارچوب دین این آزادی را مشخص می‌کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اندیشه مردم‌سالارانه امام خمینی(ره) را مورد توجه قرار داد و افزود: بنیان‌گذار کبیر انقلاب هیچ‌گاه به دنبال تحمیل یک خواسته به مردم نبود به همین دلیل بلافاصله پس از پیروزی انقلاب، نظام جمهوری اسلامی را به رأی مردم واگذار کرد در حالیکه در دیگر کشورها معمولا زمان زیادی طول می‌کشد تا به آرای مردمی رجوع شود.

وی با بیان اینکه همه اولیای دین حتی پیامبر اکرم(ص) و امیرالمومنین(ع) هم در چارچوب قوانین اسلام حرکت می‌کردند ادامه داد: یکی دیگر از محورهای اساسی اندیشه سیاسی امام، وحدت مسلمانان است و ایشان می‌فرمودند اتحاد جزو مولفه‌های اساسی اندیشه سیاسی ماست.

آیت‌الله حسینی بوشهری افزود: کارگزاران حق ندارند بر اساس مصالح شخصی خود تصمیم بگیرند بلکه باید همواره مصلحت اجتماع را در نظر بگیرند و تصمیم‌گیری کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور خاطرنشان کرد: اندیشه سیاسی اسلام مبتنی بر ارتباط با دیگر کشورهاست ولی باید بدانیم که نمی‌توان نظام اسلامی تشکیل داد ولی نسبت به ظلم علیه مظلومان در هر نقطه عالم بی‌تفاوت بود.

منبع: خبرگزاری فارس