مناسبت­ها
جستجو
اعضا

خبر

برای رسیدن به انسانیت، نیازمند اخلاق کریمانه هستیم

آیت الله جوادی آملی گفت: انسان برای رسیدن به انسانیت، نیازمند به اخلاق کریمانه است. هدف از اعتکاف هم همین است؛ انسان از اعتکاف به خود شناسی و سپس به شناخت خدا می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله جوادی آملی در درس اخلاق این هفته خود که به روال پنجشنبه ها در نمازخانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، با اشاره به نزدیکی ایام پر فیض اعتکاف اظهار داشت: انسان برای رسیدن به انسانیت نیازمند اخلاق کریمانه است. هدف از اعتکاف هم همین است؛ انسان از اعتکاف به خود شناسی و سپس به شناخت خدا می‌رسد.

وی در دیدار با دانشجویان دانشگاه‌های تفرش، صنعتی امیرکبیر، خواجه نصیر طوسی تهران، اساتید حوزه علمیه خواهران و حافظان قرآن که در این جلسه درس اخلاق حضور داشتند با اشاره به اینکه ماه رجب و شعبان فرصت بسیار مناسبی برای خودسازی و رسیدن به اخلاق کریمانه است، گفت: منظور از اخلاق کریمانه، اطاعت از دستورات الهی و پیروی از سیره زندگی پیامبر اکرم(ص) و ائمه طاهرین(ع) است.

وی ادامه داد: برای رسیدن به اخلاق کریمانه لازم است آنچه را که خدای متعال به واسطه فرستادگان و برگزیدگان خود فرموده، اطاعت نموده و در زندگی خود تجلی دهیم.

وی با تأکید بر این که کسب اخلاق کریمانه نباید بهانه‌ای برای دستیابی به بهشت و خوف از خداوند متعال باشد، ابراز داشت: آنچه مهم است، پیروی از سبک و سیره زندگی اهل بیت(ع) برای رسیدن به اخلاق کریمانه می باشد.

این مفسر قرآن کریم اظهار داشت: اهل بیت(ع) چون خود کریم بودند، دوست دارند انسان‌ها هم اهل کرامت باشند. انسان‌های کریم برای رسیدن به بهشت و ترس از خدا، ذات اقدس الهی را پرستش نمی‌کنند، بلکه برای رسیدن به اخلاق کریمانه و مکارم اخلاق خدا را اطاعت می‌کنند.

این مرجع تقلید افزود: اقرء‌هایی که در قرآن کریم تکرار شده، بیانگر حقیقت اخلاق کریمانه بوده و تأکید می کنند که انسان باید برای رسیدن به مکارم اخلاق قدم بردارد.

 آیت الله جوادی آملی با بیان این که اولین درس قرآن کرامت و نخستین پیام الهی در سوره علق، درس حیاء است، گفت: پبامبران الهی تأکید فراوانی بر اخلاق کریمانه داشتند و برای رسیدن به این مهم، تلاش خود را برای پرستش خداوند متعال به کار می بستند.

وی با اشاره به این که انسان برای رسیدن به انسانیت نیازمندبه اخلاق کریمانه است، ابراز داشت: هدف از اعتکاف هم همین است؛ انسان از اعتکاف به خود شناسی و سپس به شناخت خدا می‌رسد.

وی اظهار داشت: اگر عبادت انسان برای شوق به بهشت و ترس از خدا نباشد، این عبادت کریمانه و خالصانه خواهد بود.

این مفسِّر قرآن ادامه داد: در این صورت، انسان به این اعتقاد خواهد رسید که همه عالم در محضر خدا است؛ لذا در این محضر اجازۀ تخطی و عبور از قوانین الهی را به خود نمی دهد و در نتیجه به قرب الهی و مقام کریمانه خواهد رسید.

وی با اشاره به این که بهترین کلام و اخلاق برای گوش دادن، کلام گهر بار خداوند متعال، اهل بیت(ع) و آموزه‌های قرآنی است، یادآور شدند: انسان با گوش دادن به کلام این بزرگواران و عمل نمودن آن، عاشق خدا می‌شود و او را پرستش خواهد کرد.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساخت: جای تعجب است که با وجود این همه صدای زیبا و کلام نورانی قرآن و اهل بیت(علیهم السلام)، جامعه اسلامی از این صداهای نورانی فراری بوده، به دنبال مباحثی بی ارزش می‌گردد.

وی ابراز داشت: اگر انسان در مواجهه با آموزه‌های دینی، عمل گرا باشد، تبدیل به فرشته خواهد شد. بنابراین همواره باید مراقب گوش‌های خود باشد، تا هر چیزی را نشنود و گوش ندهد.

 آیت الله جوادی آملی با تاکید بر این که دنیا، دار عبرت است، گفت: بزرگان دین، قبرستان را مدرسه‌ای برای رسیدن به مکارم اخلاق قرار می دادند و با بهره گیری از این ظرفیت، مهمترین فائده قبرستان را مدرسه بودن آن می دانستند.

منبع: خبرگزاری مهر