مناسبت­ها
جستجو
اعضا

خبر

نقد حیات معقول در فلسفه سیاسی علامه جعفری

کرسی ترویجی «نقد حیات معقول در فلسفه سیاسی علامه جعفری» روز پنج شنبه  مورخ 20/08/95 با ارائه علیرضا صدرا استاد دانشگاه تهران و نقد حجت‌الاسلام والمسلمین قادر فاضلی، مدرس حوزه و دانشگاه و دکتر عبدالله نصری، استاد دانشگاه علامه طباطبایی، برگزار شد، این نشست به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و همکاری انجمن مطالعات سیاسی حوزه، مرکز تحقیقات کامپیوتری نور و دبیرخانه کرسی­های نظریه پردازی شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد. در ابتدا، دبیر علمی جلسه جناب آقای  دکتر مرتضی یوسفی راد چند سوال پیرامون موضوع مورد بحث مطرح فرمودند، اول آن که حیات معقول چیست؟ آیا حیات معقول همان حیات طیبه است یا حیات طیبه؟

دکتر صدرا، ابتدا حیات معقول را «شدن و صیرورت» به سوی کمال را تعبیر کرد که حیاتی عقلانی- روحانی است در مقابل حیات نامعقول که در آن «بودن» هست و نه «شدن» که زیستی غریزی –جسمانی است. وی حیات معقول یک حیات متعالی دانست که زندگی تک ساحتی و از نوع زندگی مادی غربی نیست. وی تاکید کرد که دین بدون عقلانیت از درونش تکفیر بیرون می­آید و در اندیشه علامه، «بشر» در مقابل انسان متعالی قرار دارد و غریزه در مقابل فطرت. ایشان در ادامه  فرمودند که در فلسفه سیاسی علامه جعفری، غریزه نه مثل غرب ماتریالیسم رها شده و نه مثل هندویسم، نفی شده  بلکه اسلام حیاتش، معقول  است و غریزه هدایت می­شود.

بعد از ایشان جناب آقای دکتر  عبدالله  نصری بر این امر تاکید کرد که حیات معقول، باید در پرتو و منظومه فکری علامه مورد بحث و کنکاش قرار گیرد، نمی توان  بدون در نظر گرفتن سایر اندیشه  های علامه، حیات معقول را بررسی کرد. ضمن آن که باید یک تعریف درست و کامل از حیات معقول داده شود. دکتر نصری در ادامه، به تقسیم بندی عقل عملی و عقل نظری اشاره کرد و این که حیات معقول  به هر دو جنبه توجه دارد.

ناقد دیگر جناب آقای فاضلی بود، وی ابتدا بیان کرد که اول باید حیات معقول را تعریف کرد و سپس سیاست را تا به توانیم به درک درستی از حیلت معقول علامه برسیم. وی خاطر نشان کرد  سیاستمدار در حیات معقول علامه کسی هست که از حب ذات دست کشیده باشد و سیاست ابزاری باشد برای او برای رسیدن به حیات معقول. سیاستمدار باید تقوای سیاسی داشته باشد، چون تمام صفات یک سیاستمدار در درون تک تک افراد جامعه بروزو ظهور پیدا میکند. در مراسم رونمایی از نرم­افزار آثار علامه جعفری، جناب حجت الاسلام شهریاری با این نکته اشاره کرد که ما امروز در جامعه دچار سونامی ارتباطات شده ایم و با یک نوع فلسفه و اقتدار سیاسی جدیدی مواجه هستیم که می گوید در آن، حیات معقول را نباید از بالا تزریق کرد، بلکه ارزشها از پائین به بالا تزریق می شود. امروز ارزشها در جهان شبکه ای در حال دگرگون شدن است و از پائین به بالا شده است. به گفته رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور، در قضیه مراسم تشییع خواننده ای که چند سال پیش در گذشت، و جمعیت زیادی رفته بودند، تزریقِ اقتدار شبکه ای شده در جهان شبکه ای شده اتفاق افتاد؛ به این معنا که هر یک از آحاد جامعه در محدوده خودش تزریق ارزش کرد. وی در پایان گفت: امروز در بحث پیروزی ترامپ هم باید به فشارهای اقتدار تک تک آحاد جامعه و یا فشار جامعه ای شبکه ای اشاره کرد که با اینکه نخبگان آمریکا از پیروزی کلینتون می گفتند و خواهان پیروزی وی بودند، اما فشار جامعه ای شبکه ای باعث پیروزی ترامپ شد.

 در پایان این نشست، نرم ا فزار آثار علامه جعفری رونمایی شد.